<- Wróć do strony głównej

POMOC DLA RODZINY UCHODŹCZEJ Z AFGANISTANU

Logo Fundacji CHCEMISIE

Ze zrozumiałych powodów bardzo wielu Polaków angażuje się aktualnie w pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Także i my. Zapomina się jednak czasami, że przed równie okrutną wojną, bombami i prześladowaniami uciekają ludzie z innych części świata, szukając w Polsce schronienia.

Fundacja Chcemisie postanowiła zaangażować się w pomoc Rodzinie Shah z Afganistanu. Państwo Shah to ludzie, którzy w Afganistanie służyli naszemu państwu, ryzykując życie i zdrowie, by w końcu zostać zmuszonymi do ucieczki i porzucenia swojej ojczyzny opanowanej przez talibów. Ojciec rodziny służył przez 6 lat jako osobisty oficer ochrony Prezydenta Afganistanu, a syn Państwa Shah, żonaty z Polką, przez ponad 2 lata pracował jako tłumacz dla polskich oddziałów wojskowych w Afganistanie. Trzy dorosłe córki – Karima, Saleha i Jasmina – to absolwentki prawa na Uniwersytecie w Kabulu. Po zajęciu kraju przez talibów rodzina stanęła w obliczu bezpośredniego zagrożenia życia i ostatnim transportem lotniczym uciekła do Polski szukając w naszym kraju azylu. Państwo Shah pierwsze miesiące spędzili w ośrodku dla uchodźców w Kolonii Horbów. Następnie, dzięki prywatnemu sponsorowi, kilka miesięcy w Lublinie, z docelowym miejscem pobytu w Poznaniu. Córki Państwa Shah uczą się aktualnie języka polskiego i planują podjęcie pracy w Polsce, aby móc w pełni samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie i zapewnić opiekę schorowanym rodzicom.

Pomagając tej rodzinie współpracujemy ze Stowarzyszeniem LEPSZY ŚWIAT, zajmującym się na co dzień pomocą uchodźcom oraz z panią posłanką Joanną Jaśkowiak, która wraz z panią Katarzyną Poniecką z poznańskiej pracowni ceramicznej Gliniana Kula wykonała i przekazała na aukcję charytatywną ponad 1500 pięknych glinianych domków. Na aukcjach internetowych Allegro Charytatywni Stowarzyszenia LEPSZY ŚWIAT można kupić domki w 3 rozmiarach i w różnych, niewygórowanych cenach, w tym również jako kompozycje tworzące wielokolorowe wioski.

Weź udział w aukcji allegro

Rozwiązania systemowe w Polsce związane z opieką nad uchodźcami nie zapewniają wystarczających możliwości skutecznej integracji takich osób w naszym społeczeństwie. Oprócz czasowych, bardzo niskich świadczeń socjalnych, uchodźcy są zdani wyłącznie na siebie, bez znajomości języka, zwyczajów panujących w Polsce, a przede wszystkim bez pracy. Jeśli nie mają w Polsce rodziny czy znajomych lub nie trafią pod opiekę organizacji pozarządowych lub samorządu, ich integracja jest wręcz niemożliwa. Zwłaszcza jeśli pochodzą z odmiennych w stosunku do polskich kręgów kulturowych.

Nasza pomoc polega na wynajęciu mieszkania i wsparcia utrzymania państwa Shah, szczególnie w początkowym, najtrudniejszym okresie pobytu w naszym kraju. Wpłaty na ten cel można przekazywać na nasze konto:

67 1090 1362 0000 0001 0799 1307

z dopiskiem DAROWIZNA CELOWA NA POMOC DLA RODZINY Z AFGANISTANU.

Dziękujemy!

David Shah